Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő bejelentése szerint az ország szombattól megnyitja határait az Európai Unió tagállamai számára.
„Lengyelország szombattól megnyitja határait az Európai Unió tagállamai számára, június 16-tól pedig a nemzetközi légiforgalom is lehetséges lesz a lengyel légtérben” – közölte szerdán Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.
„A koronavírus-járvány kapcsán hozott hatékony intézkedéseknek köszönhetően a kormány már részben újraélesztette a gazdaságot” – mutatott rá a kormányfő, hozzátéve: „most szükség van a kereskedelmi kapcsolatok minél korábbi helyreállítására az EU-val”. Morawiecki a döntést azzal is indokolta, hogy csökken a fertőzések száma az uniós tagállamokban.
A kormányfő nem tért ki arra, hogy a határátlépéskor érvényben maradnak-e valamilyen egészségügyi intézkedések. A lengyelországi határzár március eleji elrendelése óta a hazatérő lengyelek számára kéthetes karantén volt kötelező. A légtér megnyitása kapcsán Morawiecki megjegyezte: a légitársaságoknak „biztosan egy-három hétre lesz szükségük, hogy előkészítsék a járathálózatot”. A kormány már kapcsolatban áll a LOT lengyel állami légitársasággal, hogy az „megfelelően megtervezze a szolgáltatásokat” – tette hozzá. Morawieckival egy időben az Európai Bizottság is közölte: Varsó megerősítette a határzár feloldását.
Lengyelországban szerda reggel 13 066 volt az aktív fertőzöttek száma. A betegek közül 13 411-en felgyógyultak, 1 191 ember elhunyt. Mindenekelőtt a sziléziai bányavidéken május elején kialakult, zártkörű járványgóc, és emiatt a bányászok körében elrendelt általános tesztelés miatt még mindig nő a fertőzések száma. Szerda reggelig 5287 bányásznál mutatták ki a vírust, közülük már 1,5 ezren felgyógyultak. A megfertőzött vájárok 98 százaléka tünetmentes.
A lengyel egészségügyi tárca keddi közleménye szerint Lengyelországban az uniós viszonylatban az egyik legalacsonyabb a Covid-19-betegséggel összefüggő halálozások száma, egy millió lakosra 31 ilyen eset jut, ugyanannyi, mint Csehországban. Közben június 8-án Belgiumban ez a mutató 829, az Egyesült Királyságban 598 halálesetet tett ki a közzétett statisztika szerint.
(MTI)